Odkrywaj łódzkie – Karsznice
Nie brak na terenie województwa łódzkiego miejscowości, którym warto poświęcić nieco więcej uwagi. Dla tych, którzy w czasie wycieczki po tej części kraju trafią w rejon Zduńskiej Woli, ciekawym miejscem może się okazać dzielnica tego miasta, będąca dawniej samodzielną wsią. To Karsznice, znane dziś doskonale miłośnikom zabytków techniki i kolei. Jakie atrakcje czekają tu na zwiedzających?
Karsznice to ciekawa wieś, a jej nazwa pojawia się w dokumentach dość wcześnie. Pierwsze wzmianki na jej temat pochodzą z lat 80-tych XIV wieku, z kolei w dokumentach z XVI wieku często pojawiają się wzmianki o rodzinie Karsznickich. Dla dawnej wsi ważnym miejscem był tutejszy folwark oraz staw rybny. Sytuację wsi zmieniła budowa linii kolejowej. Było to jedno z najważniejszych wydarzeń, jakie spotkało mieszkańców Zduńskiej Woli i okolic w okresie międzywojennym. Prace ruszyły w 1928 roku, a w 1930 roku do Karsznic dojechał pierwszy pociąg ze Śląska. Wkrótce stacja kolejowa w Karsznicach stała się miejscem wyjątkowo ważnym na polskiej mapie, a sama Zduńska Wola zasłynęła jako jeden z najważniejszych węzłów kolejowych.
W 1933 roku w Karsznicach powstała parowozownia, wkrótce też zbudowano tu spore osiedle dla pracowników kolei i ich rodzin. Dziś o tym ważnym okresie w dziejach Karsznic przypomina ciekawa placówka muzealna. To Skansen Taboru Kolejowego, na terenie którego można ujrzeć ciekawą kolekcję lokomotyw z pierwszej połowy XX wieku. Jest to najważniejsza atrakcja na terenie tego kolejarskiego osiedla oraz Zduńskiej Woli, a liczne wycieczki do tego skansenu są najlepszym dowodem na jego rosnącą popularność.