Które ZOO warto odwiedzić w Polsce?
Fascynują Cię zwierzęta oraz ochrona zagrożonych gatunków?
Chcesz wybrać się do ogrodu zoologicznego, ale nie wiesz, który odwiedzić? Zobacz wyjątkowe zwierzęta, także te egzotyczne i odwiedź jedno z największych zoo w Polsce.
Które zoo jest największe w Polsce?
Największym zoo znajdującym się w Polsce jest zoo w Gdańsku. Ma ono powierzchnię blisko 125 hektarów. Ogród zoologiczny ulokowany jest w Oliwie, w Gdańsku. Zoo znajduje się w Gdańsku od 1 maja 1954 i mieści się w Dolinie Leśnego Młyna. W ogrodzie zoologicznym możemy zobaczyć zwierzęta z każdego kontynentu. To zoo słynie z hodowli kondorów wielkich, które nie występują już w swoim naturalnym środowisku.
W zoo w Gdańsku znajduje się wiele rzadkich gatunków takich jak hipopotamy karłowate, antylopy, oryksy szablorogie, gepardy, orangutany, antylopy bongo i wiele innych. Jest to jedyny ogród zoologiczny w Polsce, w którym można zobaczyć anoa nizinnego – zwierzę zagrożone wyginięciem. W zoo znajduje się ponad 200 gatunków zwierząt.
Inne największe ogrody zoologiczne w Polsce
Na drugim miejscu pod względem wielkości stoi zoo w Poznaniu. Ten ogród zoologiczny jest nieco mniejszy od zoo znajdującego się w Gdańsku. To zoo ma powierzchnię około 121 hektarów. Zoo w Poznaniu składa się z dwóch części: Starego i Nowego Zoo. Stare Zoo zostało utworzone w 1871 roku, natomiast nowe zoo utworzono w 1974 roku.
Nowe zoo ma jedną z największych w Europie kolekcji ptaków drapieżnych i sów. Od 2008 roku podczas wizyty w zoo można odwiedzić słoniarnię. W tym zoo zobaczysz m.in. słonie afrykańskie, norkę europejską, lwiatkę złotogłową czy żyrafę Rothschilda.
Trzecim największym zoo w Polsce jest ogród zoologiczny znajdujący się w Warszawie. Znajduję się w dzielnicy Praga-Północ, otwarty w 1928 roku. Jego powierzchnia to około 40 hektarów. Zoo po II wojnie światowej zostało odbudowane. Obecnie w zoo znajduje się ponad 3500 osobników. W zoo znajduje się słoniarnia, ptaszarnia, herpetarium, żyrafiarnia, małpiarnia, hipopotamiarnia i rekinarium, akwarium i wybieg australijski.